Polu-intenzivno zelenilo
Preuzeto iz FLL-a: »Jednostavno intenzivno ozelenjavanje, koje predstavlja prijelaz iz intenzivnog u ekstenzivno, karakteriziraju sljedeće glavne vrste vegetacije:
- trave i zeljasto bilje,
- divlje trajnice i grmlje,
- drvenasti grmovi,
- grmlje.«
Često nailazimo na pojmove kao što su jednostavni intenzivni ili polu-ntenzivni zeleni krovovi. Jednostavno rečeno, ti su zeleni krovovi jednostavniji i lakši od intenzivnih. Debljina supstrata kreće se od 15 do 25 centimetara, ovisno o potrebama pojedinog bilja. Najtipičniji predstavnik je takozvana engleski travnjak. Za razliku od livade, koja sadrži manje zahtjevne trave i cvijeće, takvi travnjaci zahtijevaju navodnjavanje, gnojidbu, provjetravanje i prije svega redovitu košnju. Ostavljanje većeg otkosa nije poželjno na krovu zbog mogućeg truljenja, pa ga treba ukloniti s krova odmah nakon košnje. Kod robotske košnje, pokošena trava je kraća zbog učestalosti košnje, pa ju se može ostaviti da posluži kao tzv. "zelena gnojidba".
Sustavi
Sustav OPTIMO
OPTIMO krovovi predstavljaju optimalne ravne krovove s FIBRANxps INCLINE toplinskom izolacijom u nagibu koja zamjenjuje betona u nagibu.
Kako bismo smanjili ukupnu težinu ravnog krova, osmislili smo sustav OPTIMO, gdje se sloj u nagibu izvodi pomoću FIBRANxps INCLINE, toplinske izolacije u nagibu. Istovremeno, dodatna toplinska izolacija u sloju u nagibu, povećava ukupni toplinski otpor konstrukcijskog sklopa.
KLASIČNI sustav
Klasična izvedba ravnog krova, gdje se potreban nagib izvodi pomoću betona.
Prednost ovog sustava je mogućnost izravnog zavarivanja hidroizolacije na sloj u nagibu. Nedostatak rješenja KLASIČNOG sustava je velika debljina, a time i težina sloja u nagibu. Beton u nagibu se obično primjenjuje s minimalnom debljinom od 5 cm pri slivniku. Naprednije rješenje predstavlja OPTIMO sustav, gdje se nagibni beton zamjenjuje toplinskom izolacijom u nagibu.
Sustav PLUS
Pri adaptaciji ravnog krova, može se kao nadogradnja postojećeg krova, izvesti PLUS sustav, gdje se dodaje toplinska izolacija, a po potrebi se korigira i nagib, te sanira i hidroizolacija.
Postojeći ravni krov, s ugrađenom toplinskom izolacijom manjih debljina, može se učiniti energetski učinkovitijim dodatnim slojem toplinske izolacije. Ploče FIBRANxps 300 L, odgovarajuće debljine, moraju biti položene na postojeću hidroizolaciju, dvostruki slivnici trebaju biti postavljeni prema principu obrnutog krova, a završni slojevi moraju biti izvedeni u skladu s njihovom namjenom. Važno je napomenuti da se nadogradnja može izvršiti samo ako je hidroizolacijska membrana u funkciji, tj. ako krov ne curi i ako je nagib krova zadovoljavajući. U suprotnom, prvo moramo sanirati krov.